F1’de Kariyer Hedefleyenler için F1 Mühendisliği Rehberi

Formula 1 & Yarış Mühendisliği için Gerekli Olan Temel Bilgileri Öğrenmeye Başlayın! | CAD/CAE/CFD
Formula 1 Mühendisliğine dair her şeyi öğreneceksiniz.
Yarış Mühendisliğinin inceliklerini öğreneceksiniz.
Formula 1 araçları hakkında çok önemli bilgiler öğreneceksiniz.
Formula 1 Aerodinamiği göreceksiniz.
Formula 1 alanında nasıl kariyer yapılacağını öğreneceksiniz.
Formula 1’de kullanılan mühendislik sistemlerini göreceksiniz.

Bu eğitimi F1 Mühendisliğine ilgi duyanlara ve ileride F1 takımlarında kariyer hedefleyenlere yani Yarış Mühendisi olmak isteyenlere rehber olması için hazırladık. Eğitimde F1 Mühendisliği iş ilanlarına, F1’de kullanılan çeşitli mühendislik sistemlerine, F1 kurallarına, F1 takımlarına gibi birçok temel bilgilere yer verdik. Umarız hazırladığımız bu eğitim sizlere faydalı olur, eğitimde görüşmek üzere!

Formula 1, tek kişilik, açık tekerlekli otomobil yarışlarının en yüksek düzeyini oluşturan yarışlar dizisidir. F1, bir yıl boyunca, her birine Grand Prix adı verilen ve değişik ülkelerde özel yollarda koşulan yarışlardan oluşur. Yıl sonunda toplanan puanlara göre Pilotlar Şampiyonluğu ile Takımlar Şampiyonası ödülleri verilir. Yarışları FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) düzenler.

Çağdaş F1 otomobilleri tek kişilik olup, sürücü yeri ile tekerlekleri açıktadır. Takımlar otomobilleri kendileri üretseler de, hemen hemen hepsi büyük otomobil markalarının motorlarını, parçalarını kullanırlar. Formula 1’de kullanılan motorlar önceleri V tipi 3 litre, 10 silindirli ve dakikada 19.000 döngüde 900 beygir güç üretirlerken, 2006 yılı için yapılan kural değişiklikleri neticesinde artık V tipi 2,4 litre, 8 silindir ve dakikada 18.000 döngüyle 700 – 750 beygir güç üretmektedir. 2008 sezonuna kadar her araba aynı motorla iki yarış bitirmek durumundaydı. Ancak yeni yapılan kural değişiklikleriyle birlikte her pilotun sezon boyunca toplamda 8 motor kullanma hakkı bulunmaktadır ve değişiklik zamanları pilotların stratejilerine bırakılmıştır. Hız (vites) kutusu 8 yarı otomatik hız konumundan oluşur. Sürücü bir hız konumundan diğerine direksiyondaki düğmelere basarak (debriyaja dokunmadan) geçer. 2014 yılında yapılan yeni kural değişikliği ile 2.4 litre hacmindeki V8 motorlar yerine hâlen kullanılmakta olan 1.6 litrelik turbo beslemeli V6 motorlar kullanılmaya başlanıldı. Bu motorlar dakikada 15.000 döngüyle 750 – 800 beygir güç üretmektedir. Ayrıca F1 araçlarının motorlarının minimum ağırlığı 145 kilogram olmak zorundadır.

Tutorial Bar
Logo